Moto Karavan | Crawler

Moto Karavan

Moto karavan oldukça fazla tercih edilen karavan modellerinden birisi olan moto karavan hakkında bilgi vereceğiz. Peki, moto karavan nedir? Diğer modellere göre avantajları nelerdir? Daha pek çok ayrıntısıyla moto karavanlar hakkında detaylı bilgi yazımızda yer almaktadır.

Moto Karavan Nedir?

crawler-moto-karavanSürücü mahali ve yaşam alanının tek bir araçta yer aldığı karavan modeline moto karavan denilmektedir. Çekme karavanlarda başka bir araç tarafından karavan çekilirken moto karavanda ise karavanı çeken araç ile karavan tek parça şeklindedir. Bu tarz karavan modelleri genel olarak otobüs ve minibüs tarzı araçlar kullanılarak yapılmaktadır. Moto karavan modelleri ülkemizde vergi kanunlarından sebep genel olarak 5 yaş ve üstü araçlar için yapılmaktadır. Moto karavan tarzı karavanlar için genel olarak yüksek tavana sahip panelvan tarzı araçlar tercih edilirken müşterinin ihtiyaçlarına göre farklı boyutlara ve özelliklere sahip araçlara uygun olarak da üretilmektedir.

Bu tarz moto karavanlara sahip olmak isterseniz ülkemizde karavan yapan firmalara başvurabilir ve kendinize uygun karavan modelini yaptırabilirsiniz.

Moto Karavanın Avantajları Nelerdir?

Moto karavanlar çekme karavanlara göre ayrıca bir araca gerek duymadığı için daha kolay park edilir. Ayrıca çekme karavanlarda olduğu gibi karavanın araçtan ayrılması ve bağlanması gibi ekstra zaman alacak durumlarla vakit kaybetmezsiniz. Dolayısıyla kullanımı daha pratiktir. Avantajları olmasının yanı sıra bazı dezavantajlara da sahiptir. Yıllık vergisi, muayene ücreti ve sigorta gibi masraflarından dolayı diğer karavan modellerine göre daha masraflıdır. Moto karavan modellerinin standart özellikleri yoktur. İsteğe göre istenilen boyutlarda ve özelliklerde tasarlanmakta ve üretilmektedir. Sizin aracınızın boyutu ve özelliklerine göre içerisine havuz eklemek bile mümkündür. Moto karavan’ın avantaj ve dezavantajlarını liste halinde sıralayabiliriz. İşte avantaj ve dezavantajlar;

Avantajları;

  • Yakıt tasarrufu sağlamaktadır.
  • özel yatak odasına sahip olabilir.
  • Oturma odası eklemek mümkündür.
  • Tuvalet eklenebilir.
  • Mutfak eklenebilir.
  • Banyo eklenebilir.
  • Harici motorlu bir taşıta gerek duymamaktadır.

Dezavantajları;

  • Şehir içerisinde kullanıldığında hantal kalabilir.
  • Aracınızda herhangi bir arıza meydana gelmesi durumunda evsiz kalırsınız ve maalesef evinizi bir tamirciye taşımak durumunda kalabilirsiniz.
  • çekme karavanlara göre daha pahalı olabilmektedir.

Motorlu karavanınızı neye göre seçmelisiniz ve nasıl almalısınız?

Moto karavan almaya karar vermek oldukça dikkatli bir biçimde verilmesi gereken bir karardır. çünkü maddi olarak hiçte az bir meblağdan bahsetmiyoruz. Eğer daha önceden karavanlar hakkında herhangi bir tecrübeniz bulunmuyor ise “Ne tarz bir karavan almalıyım?” ya da “Bir karavan için ne kadar harcama yapmalıyım?” gibi sorular karşısında herhangi bir fikriniz yok demektir. Makalemizde bu tarz tüm sorularınızın cevabını bulabileceksiniz.

Ne Tip Bir Moto Karavan Almalısınız?

Moto karavanlar pek çok farklı tipte üretilmektedir. Satın alım yapmadan önce bütün seçenekleri incelemeli ve gözden geçirmelisiniz. Moto karavan modelleri temelde 3 farklı kategoriden oluşmaktadır. Bu kategorilerden birincisi otomobil veya kamyonet gibi araçların arka tarafında monte edilerek kullanılan conversion adı verilen modellerdir. İkinci modelimiz ise ticari araçların kasalarının karavan şeklinde tasarlanması ile ortaya çıkan coachbuilt kategorisidir. üçüncü ve son kategorimizde ise araçlara kolayca monte edilip çıkarılabilen sistem olan dismountable kategorisinde olan karavanlardan oluşmaktadır. Bunlar arasında seçim yapmak oldukça güç olabilir çünkü her bir kategorisi içerisinde pek çok seçeneği barındırmaktadır. Bu kategorileri inceleyecek olursak;

Conversion (Dönüşebilen) Moto Karavanlar

Sabit Tavanlı Moto Karavanlar

Sabit tavana sahip olan moto karavan modellerinin en büyük avantajı alçak olmaları sebebiyle kapalı garajlara ve katlı otoparklara kolaylıkla sığabilmesi ve rahatça park edilebilmesidir. Dönüşebilen moto karavan modelleri diğer modeller içirişinde ekonomik olarak en ekonomik modellerdir. Ayrıca ilk defa karavan alacaklar içinde oldukça idealdir. Dilerseniz ilerleyen zamanlarda tecrübenizin artması ile tavanı sabit ya da hareketli olacak biçimde yükseltebilirsiniz. Her üründe olduğu gibi pek çok avantajı olmasının yanı sıra dönüşebilen moto karavanların dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlar içerisinde en önemlisi ise sabit tavan karavanlar içerisinde en zorlayıcı olanıdır. çünkü sabit tavanlı karavanlarda ayakta durmanız zor olabilir. Genel olarak bu karavanlar içerisinde en fazla iki yatak alır. Dolayısıyla ailenizle ve arkadaş çevreniz ile tatile çıkmayı seviyorsanız bu sizin için iyi bir seçenek olmayacaktır.

Sabit tavana sahip moto karavan modelleri aslında en temel karavan tipi sayılır. Dolayısıyla iç özellikleri ve yalıtım sistemleri minimum olarak tasarlanmıştır. Ayrıca bu modeldeki karavanların içerisinde istisnalar mevcuttur. Bu istisnalar genel olarak sürekli seyahat etmekte olan iş adamları için düşünülmüştür.

Yükselen Tavanlı Moto Karavanlar

Yükselen tavana sahip moto karavan modelleri, sabit tavanlı moto karavan modellerinin bir adım üstüdür. Fakat bu modellerinde genel olarak özellikleri aynıdır. Dolayısıyla aralarındaki en önemli fark ise moto karavan içerisinde ayakta durabiliyor olmanızdır. çünkü adından da anlaşılacağı üzere tavanı yükseltilebilir moto karavan modelidir.

Seyahatleriniz esnasında bu tarz karavan modelleri ve sabit tavanlı olan modeller, diğer karavan modellerine göre alçak köprü ve bariyer altlarından kolayca geçebilmektedir. Fakat yine de aracınızın yüksekliğine dikkat etmekte fayda vardır. Bazı yükselen tavanlı moto karavan modelleri fazladan yatak imkanı sağlamaktadır. Genel olarak bu modellerde çadır tarzı yatak modelleri tercih edilmektedir. Yetişkinler için küçük ve dar olabilse de bu modeller çocuklar için oldukça eğlenceli olabilmektedir. Bu modellerin tavanları pek çok farklı malzemeden yapılabileceği gibi plastik malzeme kullanılanlar genleşebileceği ve kolayca bozulabileceği için yalıtımlı ahşap ya da metal malzemeler kullanılması daha sağlıklı olacaktır.

Yüksek Tavanlı Moto Karavanlar

Eğer moto karavanınız daha geniş bir alana sahip olsun, birazda lüks olsun istiyorsanız ve bütçenizde buna yetiyorsa yüksek tavanlı moto karavan modelleri sizin için daha uygun olacaktır. Bu tip karavan modellerinde aracın orijinal tavanı yerine daha yüksek ve kalıcı tavan yerleştirilmiş karavanlardır. İçerisinde dikildiğinizde yaklaşık olarak 2 metre kadar bir yükseklik yer almaktadır. Bazı yüksek tavanlı moto karavan modelleri içerisine duş alanı, tuvalet ya da her ikisi birlikte yerleştirilebilmektedir. Karavanın gövdesinde yer alan yalıtım normal iken tavan kısmının ise yalıtımı gövdeden çok daha iyidir.

Mikro Moto Karavanlar ve Otomobilden üretilmiş Karavanlar

Pek çok insanı moto karavan almayı engelleyen sebeplerden biriside ikinci araba almak için bütçe olmaması ya da aracı koyacak yerin olmamasıdır. Mikro moto karavan ve otomobilden üretilen karavan modelleri bu sorunu çözmek için oldukça idealdir. Bu tarz karavan modelleri hem günlük kullanım için uygun iken hem de seyahat esnasında kullanımlar için uygundur. Bu karavan modelleri aslında dar alan sunarken bu alanları tente vasıtası ile büyütebilirsiniz. Bunların yanı sıra mikro moto karavanların yakıt konusunda diğer modellere göre oldukça tasarrufludur.

Coachbuilts (üst Kabinli) Moto Karavanlar

üst kabinli olarak bilinen ve genel olarak iç hacmi oldukça geniş olan moto karavan modelleridir. çünkü iç hacmi aracın sürücü koltuğuna kadar uzanmaktadır. üst kabinli moto karavan modellerinde diğer modellerde olduğu gibi lavabo, tuvalet ve banyo bölmesi yer almaktadır ve içerisinde ortamala 2 ila 6 kişi konaklayabilmektedir. üst kabin bölmesinde de ikili yatak yer almaktadır. Bu modelde yer alan araçlar oldukça dayanıklıdır. çünkü aracın bütün gövdesi ve kabin aracın ana şasesi üstüne inşa edilmiştir. Bu modeller dönüşümlü modellere göre çok daha iyi yalıtılmıştır.

Low Profile Moto Karavanlar

Low profile moto karavan modelleri, üst kabinli moto karavanlarına oldukça benzemektedir. Aralarındaki fark ise üst kabin bölmesinde yatak yerine depolama alanının yer almasıdır. Bu bölmede ayrıca dolaplar da bulunmaktadır. Bu modellerin bakımı ve yakıt tasarrufu diğer modellere göre daha iyi olduğu için özellikle çiftler arasından oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

A Sınıfı Moto Karavanlar

A sınıfı moto karavan modelleri isminden de anlaşılacağı üzere moto karavan modelleri içerisinde en üst seviye moto karavan modelleridir. Bu modeller tamamıyla şase üzerinden başlanarak kişiye özel olarak tasarlanmaktadır. Eğer sürekli uzun yol yaparak seyahat edecekseniz bu tarz karavan modelleri sizin için özel üretilmiştir ve bu modellere istediğiniz tüm özellikleri eklemeniz mümkündür. Bu tarz moto karavan modelleri daha çok Amerikan hayat tarzını yansıtmakta ve fiyatları da bu doğrultuda şekillenmektedir. Bu karavan modellerinin size sunmuş olduğu en büyük avantaj geniş alan ve konfordur. Alanının kullanım şekli oldukça zeki bir biçimde tasarlanır ve pek çok seçenekten oluşur.

Dismountable (Monte) Moto Karavanlar

Monte moto karavan modelleri müşterilerine çekme karavan modellerinde olduğu gibi esneklik sağlamaktadır. Bu karavan modelleri kamyonetlerin arka kasasına oturtulmak suretiyle tasarlanmakta ve gövde alanı demonte edilerek günlük kullanıma imkan sağlamaktadır. Bu sayede her seferinde karavanı kamyonet ile dolaştırmak zorunda kalmazsınız. Fakat monte etme ve demonte etme işlemleri kolay ve basit bir şey olmadığı için uzun seyahatler sonunda bu işlev çekiciliğini sizler için kaybedebilir. Bu karavan modellerinde kullanım alanları sizler için sorun yaratabilir. Fakat ailenin karavan kısmında seyahat edeceği düşünüldüğünde tek ile arabası isteyen kişiler tarafından tercih edilebilir. Ayrıca fazladan yolcu taşımak istediğinizde ise double kabin kamyonetleri tercih edebilirsiniz. Fakat bu size fazladan bir yatak fiyatına denk gelir ve karavan boyutu ile ilgili sorun oluşabilir.

Moto Karavan Nasıl Satın Alınır?

Yeni ve üst model bir moto karavan mı alacaksınız? Eğer yeni bir moto karavan almayı düşünüyorsanız içerisinde yer alacak ekipmanlarından en iyi ekipmanlarından oluşmasına karar vermelisiniz. Bunun yanı sıra bu ekipmanların gerekliliği de oldukça önemlidir. örnek vermek gerekirse yemek yapmak için yanınızda koca bir fırın taşımak yerine basit bir ocak ya da ızgara taşıyarak pek çok işinizi görebilirsiniz.

Bunun yanı sıra tatil yaparken yemek yapmak yerine dışarıdan yemek yemeyi veya sipariş etmeyi düşünebilirsiniz. Duş, ekstra akü, sıcak su benzeri hem pahada ağır hem yükte ağır şeylerin yanınızda olması gerektiğine gerçekten ihtiyacınızın olup olmadığına karar vermeniz gerekir.

Moto Karavan’ın Bakımı Nasıl Yapılır?

Moto karavanların ömrünün ne kadar olduğunu kestirmek oldukça zordur. çünkü aracın uzun yol yaptığında ne kadar hırpalandığını bilmenize imkan yoktur. Diğer araçlara nazaran moto karavanların çok daha kısa ömürlü olduğu maalesef bir gerçektir fakat karavanınıza ne kadar iyi bakarsanız ve düzenli bakım yapıldığında ömrü uzayabilmektedir.

öncelikli olarak moto karavanınızın yıllık bakımlarını mutlaka yaptırmalısınız. Yapılan bu bakımlar aracın tüm parçalarını kapsamamaktadır dolayısıyla moto karavanın kullanıldığı aracında bakımlarına dikkat etmek gerekir. Moto karavanınızın gövdesinin su geçirip geçirmediğini sık sık kontrol etmeniz gerekir. Eğer su alır ve rutubet yapmaya başlarsa hem tamiri oldukça zor hem de oldukça pahalıya mal olabilmektedir.