Moto Karavan

Moto karavan, özellikle karavanı bir yaşam biçimi olarak kabul eden kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Moto karavan modelleri, klasik çekme karavan modellerinin aksine “ek bir ev” değil, “gerçek bir ev” gibi hissettiriyor. Moto karavan, motorlu bir aracın ve bir karavan römorkunun birbirine entegre edilmesiyle ortaya çıkıyor. Bu entegre işlemi sonrasında karavan römorku ve motorlu araç iç içe geçiyor, yani iki farklı parça tek bir şasi üzerinde birleşiyor. Karavan severlerin moto karavanlara “gerçek bir ev” gözüyle bakması tam olarak moto karavanların bu özelliğinden kaynaklanıyor. Türkçede “moto karavan” olarak anılan bu karavan tipi, İngilizcede “motorhome”, yani tekerlekli ev, olarak anılıyor.

Moto Karavan Nedir?

Moto karavanlar her zaman büyük karavanlar olarak düşünülse de aslında temelde 5 farklı kategoriye ayrılıyor. Her moto karavan türünün kendine has özellikleri ve güçlü olduğu tarafları bulunuyor. Moto karavanların bu kadar fazla çeşide sahip olması, onları farklı kullanım tarzları ve farklı coğrafyalar için uygun bir karavan tipi haline getiriyor. Türkiye’de fiyatları sebebiyle moto karavanlardan ziyade çekme karavanlar tercih ediliyor olsa da moto karavanı deneyimleyen kullanıcılar bu araç tipinin çok daha konforlu ve kullanışlı olduğunu söylüyor.

Moto karavan satın almadan önce mutlaka tüm moto karavan çeşitlerini incelemeli ve hem kendinize hem yaşadığınız coğrafyaya hem de bütçenize uygun bir model seçmelisiniz. Aşağıdaki başlıkları inceleyerek moto karavan çeşitleri ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olabilir, kendiniz için en uygun moto karavanı keşfederek gelecek planlarınıza bugünden başlayabilirsiniz.

Moto Karavan Çeşitleri

Moto karavanlar üretim şekilleri ve özellikleri itibarıyla 5 farklı kategori altında toplanıyor. En küçük tip moto karavanlardan kalabalık aileleri dahi rahat bir şekilde taşıyabilen büyük ölçekli moto karavanlara kadar pek çok farklı seçenek kullanıcılara sunuluyor.

1 – Mikro Moto Karavan ve Dönüştürülmüş Karavan 

Mikro moto karavan özellikle bütçe, park yeri problemi yaşayan ve karavanı gündelik hayatından bir kaçış olarak kullanmak isteyen kişiler tarafından tercih ediliyor. Mikro moto karavan modelleri direkt olarak panel van araç modelleri modifiye edilerek üretiliyor. Bu araçlarda genellikle bir yatak ve ufak bir mutfak bölmesi bulunuyor. Dönüştürülmüş karavanlar ise şahsi araçların karavan imalatçıları ya da araç sahipleri tarafından karavana dönüştürülmesiyle ortaya çıkıyor. Bu tip karavanlar özel imalat olduğundan karavanın içi araç sahibinin istekleri doğrultusunda dizayn ediliyor. Mikro moto karavan ve dönüştürülmüş karavan modelleri, kullanıcılara sağladığı esneklik dolayısıyla karavan hobisine büyük bütçe ayıramayan kişiler tarafından özellikle tercih ediliyor.

Not: Dönüştürülmüş karavan modelleri genel olarak küçük tip karavan olarak kabul ediliyor olsa da minibüs, otobüs ya da kamyon benzeri araçlar da bir karavana dönüştürülebiliyor. Bu tip araçlar neredeyse bir A sınıfı moto karavan kadar geniş bir hacme sahip olabiliyor.

2 – Camper Van Moto Karavan

Camper Van modelleri görünüşleri ve fonksiyonları itibarıyla sık sık üst kabinli (Coachbuilt) karavanlar ile karıştırılıyor olsalar da bu iki model arasında oldukça büyük farklılıklar bulunuyor. Camper Van tabirini karavan camiasına kazandıran model, ikonik tasarımıyla herkes tarafından beğenilen Vosvos T1’dir. Boyutu ve fonksiyonu açısından Camper Van tipi karavanlar, mikro moto karavanların ve üst kabinli karavanların tam ortasında bulunur. Günümüzde Camper Van tipi karavanlar genellikle okul servisi benzeri çok büyük olmayan araçların modifiye edilmesi sonucunda elde edilir. Mikro moto karavanlara oranla daha geniş bir yaşam alanı sunan bu karavan tipi, üst kabinli karavanlar kadar büyük bir iç hacme sahip değildir. Camper Van tipi karavanlarda genellikle tek ya da çift kişilik bir yatak, küçük bir mutfak bölmesi ve bazı modellerde de lavabo bulunur.

Camper Van tipi karavanlar üst kabinli karavanlardan çok daha ekonomik bir fiyat aralığına ve mikro moto karavanlara oranla daha geniş bir iç hacme sahiptir. Tam bir ara model özelliği taşıyan Camper Van tipi karavanlar, erişilebilir fiyat seçenekleriyle maksimum konforu elde etmek isteyen kullanıcılar tarafından özellikle tercih edilir.

3 – Üst Kabinli (Coachbuilt) Moto Karavan

Üst kabinli karavan, listenin ilk iki sırasındaki moto karavan tiplerine oranla “gerçek” bir karavan gibi gözüküyor. Üst kabinli karavanlar kullanıcılarına konforu ve fonksiyonelliği nispeten erişilebilir fiyat seçenekleriyle sunmayı amaçlıyor. Üst kabinli moto karavan, mikro moto karavan ve Camper van tipi karavanlara oranla çok daha geniş bir iç hacme sahip oluyor. Çünkü karavanın yaşam alanı en arka noktadan sürücü koltuğuna kadar uzanıyor.

Üst kabinli moto karavan modellerinde standart olarak tek ya da çift kişilik yatak, mutfak alanı ve lavabo bulunuyor. Karavanın büyüklüğüne oranla mutfak alanında mutfak dolapları ve yemek masası da bulunabiliyor. Ayrıca büyük modellere açılıp kapanabilir sandalye, masa, raf ya da kitaplık gibi mobilyalar da entegre edilebiliyor.

Üst kabinli moto karavanların “Üst kabinli” olarak anılmasının sebebi, yatakların aracın üst kabininde (Sürücü koltuğuna uzanan tavan çıkıntısı” bulunması oluyor. Yataklar üst kabinde yer aldığından karavan kullanıcılara çok daha geniş bir yaşam alanı sunabiliyor.

Üst kabinli moto karavan, listenin önceki karavanlarına oranla kullanıcılara daha üstün bir konfor ve daha geniş bir yaşam alanı sunuyor olsa da bazı eksi yanları da bulunuyor. Üst kabinli karavanlar şehir içinde zor bir kullanıma sahip olabiliyor ve park alanlarında boyutu sebebiyle sorun yaşayabiliyor. Ayrıca aracın ağırlığı da listenin önceki iki karavanına oranla daha yüksek olduğundan, aracın mutlaka güçlü bir motora sahip olması gerekiyor. Tabii güçlü motor seçenekleri de araç için ayrılması gereken bütçeyi artırıyor. Eğer karavanınızın içerisinde gerçekten evdeymiş gibi hissetmek istiyorsanız, bunun için en uygun model muhtemelen üst kabinli moto karavan olacaktır.

4 - Düşük Profilli Moto Karavan

Düşük profilli moto karavan modelleri temelde üst kabinli moto karavanlar ile oldukça benzer tasarımlara ve özelliklere sahip oluyor. Bu iki modeli birbirinden ayıran en önemli özellik; düşük profilli moto karavanlarda ayrıyeten bir yatak bölmesinin bulunmaması. Düşük profilli moto karavanlarda ayrıyeten bir yatak alanı bulunmadığından, yataklar karavanın yaşam alanına dahil ediliyor ve bu kullanıcıların daha kısıtlı bir alana sahip olmasına sebep oluyor. Ancak düşük profilli moto karavanlarda şoför kabinin üstünde yer alan çıkıntı (normalde yataklar için kullanılan bölme) depolama noktası olarak kullanılabiliyor. Böylece yaşam alanındaki yer problemi giderilebiliyor.

Düşük profilli moto karavan modelleri üst kabinli moto karavan modellerine oranla daha erişilebilir fiyatlara sahip oluyor. Ayrıca araç yüksekliği de üst kabinli moto karavanlara oranla daha düşük olduğundan, bu tip araçlar şehir içinde daha uygun park yerleri bulabiliyor.

Düşük profilli moto karavan modelleri genellikle çiftler ya da tek başına seyahat eden kişiler tarafından tercih ediliyor. Karavanın yaşam alanı nispeten küçük olduğundan aileler için pek de uygun olmuyor. Bu özellikleri sebebiyle düşük profilli moto karavanlar zaman zaman “2 kişilik moto karavan” olarak adlandırılabiliyor. Eğer gerçekten ev gibi görünen bir karavana sahip olmak ancak aynı zamanda şehir içinde daha rahat hareket etmek istiyorsanız, düşük profilli moto karavan modelleri sizler için oldukça uygun bir seçim olacaktır.

5 – A Sınıfı Moto Karavan

A sınıfı moto karavan modelleri, tamamen kullanıcılara maksimum konforu ve fonksiyonelliği sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Bu moto karavan tipinde erişilebilir fiyatlı modeller bulmak bir hayli zordur. Çünkü A sınıfı moto karavan modelleri geniş bir iç hacme, ağır şasi tipine ve güçlü bir motora sahiptir. A sınıfı moto karavan modelleri, kullanıcılarına tam olarak bir ev konforu sunmayı amaçlayan lüks araçlardır.

A sınıfı moto karavanların pek çok farklı modeli seri üretim şeklinde imal edilse de bu tip moto karavanı karşılayabilecek durumda olan kullanıcılar, genellikle kendi karavanlarını kendileri tasarlamak isterler. Bu sebepten A sınıfı moto karavan üreten karavan imalatçıları, bu model için özel tasarım tekliflerine her daim açıktır.

A sınıfı moto karavanların en çok kullanıldığı coğrafya Amerika’dır ve bu moto karavanın kültürü de genellikle o coğrafyanın özelliklerini yansıtır. Karavan içerisinde yatak odası, oturma odası, mutfak ve lavabo bulunur. Yatak odasında genellikle çift kişilik bir yatak, komodin ve giysi dolabı bulunur. Oturma odasında kanepe, televizyon, kitaplık ve raf gibi mobilyalara da yer verilebilir. Mutfak bölmesi ise tıpkı klasik bir ev mutfağı gibidir. Bu mutfak bölmesinde lavabo, ocak, fırın, mutfak tezgahı ve mutfak dolapları bulunur.

A sınıfı moto karavanlar genellikle sürekli olarak karavanda yaşamayı düşünen kişiler tarafından tercih edilir. Çünkü bu tip araçlar genellikle klasik bir eve oranla çok daha konforlu olabilir. Eğer sizler de yaşam stilinizi kökten değiştirmek ve artık hayatınızı bir karavanda geçirmek istiyorsanız, A sınıfı moto karavanlar sizler için en uygun ve en konforlu seçim olacaktır.

Motokaravan Fiyatları

Motokaravan fiyatları, satın almak istediğiniz motokaravan tipine ve motokaravan modeline oranla değişiklik gösterebiliyor. Motokaravan fiyatlarını belirleyen en önemli hususlar şunlar oluyor:

  • İç Hacim: Moto karavanın iç hacmi arttıkça fiyatı da artıyor.
  • Motor Gücü: Moto karavanlar yalnızca sürücü kabini tarafından çekileceğinden, güçlü bir motora sahip olmaları gerekiyor. Bu doğrultuda motor gücü yüksek moto karavanların fiyatları da yüksek oluyor.
  • Araç Modeli: Eski tip moto karavanlar daha erişilebilir fiyatlara sahipken yakın zamanda üretilen ve dijitalleşen moto karavanlar daha yüksek fiyatlara sahip oluyor.
  • Ek Aksesuarlar: Artık neredeyse hiçbir karavan stok haliyle kullanılmıyor. Kullanıcı ister karavanı satın alırken ilgili firmadan isterse de satın aldıktan sonra karavan imalatçılarından karavanı için ek aksesuarlar satın alabiliyor. Eğer karavanın stok modelinde de ek aksesuarlar bulunuyor ise bu aracın fiyatına etki edebiliyor.
  • Özellikler: Tıpkı araç hacmi gibi aracın içerisinde bulunan mobilyaların ve eşyaların sayısı arttıkça, aracın fiyatı da artıyor.

Görüldüğü üzere motokaravan fiyatları farklı etkenler doğrultusunda artıp azalabiliyor. İnternet sitemizdeki moto karavan modellerini inceleyerek ihtiyaçlarınıza ve yaşam stilinize uygun bir moto karavan modeli keşfedebilir, ilgili moto karavan modeline en makul fiyat seçenekleriyle sahip olabilirsiniz.

Satılık Motokaravan Modelleri

Eğer moto karavan satın almak istiyorsanız, internet sitemizdeki satılık moto karavan modellerini inceleyerek kendinize en uygun moto karavan tipini ve modelini keşfedebilirsiniz. Uygun fiyatlı moto karavan modellerinden en lüks moto karavan modellerine kadar oldukça geniş bir ürün yelpazesi sizleri bekliyor.