Off Road Karavan | Crawler

Off Road Karavan

Hemen her insanın hayalleri arasında karavana sahip olmak ve karavanla yolculuk yaparak dünya turuna çıkmak vardır. Bu kapsamda karavanlar fazlasıyla çeşitlilik göstermekle birlikte insanlara birçok açından hizmetler de sunmaktadır. Tıpkı bir ev gibi sizlere sunulan karavanları istediğiniz noktalara götürebilir, konaklayabilir istediğiniz doğa manzaraları eşliğinde de piknikler yapabilirsiniz. Bir bakıma evinizi taşıyacağınız karavan ile birçok aktiviteyi de aynı anda gerçekleştirebilirsiniz. Karavana sahip olan kişiler genellikle arkadaşlarıyla ya da ailesiyle turlar düzenleyerek bir noktadan bir noktaya gitmektedirler. Ayrıca ekstra maliyete de gerek kalmadan hem konaklama hem de yeme içme gibi ihtiyaçlarını da gidermektedir. Bu noktada karavanlar her zaman için sizlere çeşitli imkanları sunmakla birlikte eğlenmeniz için de birebir üründür.

Off Road Karavan Nedir?

Karavanlara genel olarak bakıldığında araba ile bir bütün olarak yaygın biçimde kullanılır. Yani bir yere gidilecek olsa sürekli karavanla gidilmek zorundadır. Yani karavanı sadece konaklamak, seyahat etmek ya da mutfak, banyo gibi ihtiyaçlar için kullanmak bir tarafa şehir içi bir yere giderken de kullanılabilir. Ancak bu herkes için tercih edilen bir şey değildir. çünkü karavanı bir yere koyarak çeşitli ihtiyaçları arabalarla sağlanması gereklidir. Bu noktada off road karavan, bildiğimiz diğer karavanlardan ayrılmaktadır. çünkü off road karavan arabadan bağımsız olarak çalışmakta ve arabanın arkasına bir anlamda çekici bağlanarak karavan ile araba bütünleştirilmektedir.

Bu açıdan en büyük avantajın bu olduğunu söylemek mümkündür. çünkü araba ile karavan bağımsız olduğunda insanlar arabaları ile istedikleri noktalara özgür biçimde giderken diğer açından karavanlarını da istedikleri noktalarda park edebilir. Bu noktada insanlara rahatlık sunan off road karavanlar sayesinde insanlar karavanlarını bir kenara koyup arabaları ile ya da yürüyerek gitmiş oldukları bölgenin çarşılarını, caddelerini rahatlıkla gezebilir.

Ancak diğer taraftan bakıldığında standart olarak yaygın biçimde kullanılan karavanlar ile şehirlerde, caddelerde gezmek çok zordur. çünkü koskoca kasalara sahip olan karavanlar sizin gezmeniz noktasında çok yarar sağlamayacak olup fazlasıyla da dikkat çekecektir.

Off road karavanın klasik karavanlara göre bir diğer avantajı ise hukuksal anlamdadır. Buna göre fazlasıyla küçük ve ağırlık olarak da çok yer kaplamadığı, hafif olduğu için normal karavana geetirilen bir çok yükümlülükten (ruhsat, ehliyet sınıfı vb.) insanlar özgür kalır. Ekstra hukuksal işlemlerle de uğraşılmadan off road karavanları istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Off Road Karavan'da Yaşam Alanı

Off road karavanların içerisinde ayağa kalkma durumunuz pek yoktur. çünkü diğer klasik karavanlara göre çok küçük olan bu karavanların iç alanı da fazla büyük değildir. Yaşam alanı olarak kullanılamayan bu karavanlarda sadece oturarak vakit geçirebilir ve ayağa kalkamazsınız. Genelde sıcak yaz aylarında ihtiyaç duyulan bu karavanlara ekstra kamp masa ve sandalyesi koyarak açık havada dinlenmek istediğinizde bu masa ve sandalyeyi açık alanlarda kurabilir ve vakit geçirebilirsiniz.

Karavan seçiminde önemli bir kriter olan yaşam alanı için seyahate çıkacağınız zamanın koşullarını değerlendirmenizde fayda vardır. çünkü soğuk havalarda seyahat yaptığınızda karavan içerisinde rahat hareket etmeniz gerekebilir. Bu durumda karavanların off road karavan değil de klasik karavanlar olması işinize daha çok yarayabilir. Ancak kapali bir yaşam alanı istiyor iseniz off road karacana alabileceğiniz çadırlara da yönelmeniz gerekmektedir. Ancak yanınıza alacağınız eşya çok fazla ise rahatınız da o kadar az olacaktır. çünkü off road karavanlar oldukça küçük yapılıdır.

Off Road Karavan'ın Genel Yapısı ve Araca Etkisi

Arabaya bağlı biçimde hareket eden off road karavanların arabalara olan etkisi düz yollar için 50 kilodur. Arabayı pek zorlamayan bir yapıya sahip olan bu karavanlar üzerinde acaba benim aracım çeker mi diye düşünmenize de gerek yoktur. çünkü küçük yapıda olan bu karavanı birçok araba rahatlıkla çekmektedir. Ancak bu noktada daha garanti olması açısından servisinize danışmanız daha iyi olacaktır. Hem manuel hem de otomatik vitese sahip araçlar ile kolaylıkla çekeceğiniz off road karavanları istediğiniz gibi kullanmanız mümkündür. 

Ancak bu karavanların bir diğer avantajı manuel vitese sahip araçlar üzerinedir. çünkü şehir içerinde sürekli olarak dur kalk yapan araççlarda otomatik olanlar debriyaj ısınmasına yol açar. Bu noktada önemli olan trafik konusudur. Dur kalk işlemlerinde çok sıkıntı yaşamamak için manuel vitesli araçlarda bu karavanı kullanmanız daha iyi olacaktır.

Off Road Karavan' İç Hacim ve Dolap Hacmi

Diğer klasik karavanlara göre küçük yapılı olan bu karavanlarda dolap hacimleri de çok büyük değildir. Bu kriteri göz önünde bulundurarak daha az eşya getirmenizde fayda vardır. Bir hafta sonu gezmesi gibi düşünerek hareket etmek gerekir. çünkü ağır yükler, valizler ve buna benzer yükler bu karavanlar tarafından taşınamayabilir. Ağır yükleri kaldıramayacak kadar hafif olan bu karavanlara daha hafif yükler getirmeniz gerekmektedir. Bir yerden bir yere göçebe gibi taşınacak ve seyahat edecekseniz eşyalarınızın daha sade olmasına özen gösterin. çünkü diğer türlü sürekli olarak eşya indirip bindirmek zorunda kalabilirsiniz. Ki bu durum sizi fazlasıyla yoracaktır. Bu durumla karşılaşmamak içi bahsettiğimiz üzere daha az eşya ile yola çıkabilirsiniz.

Off Road Karavan'da Eşya Yerleşimi

Dolap hacmi noktasında da belirttiğimiz üzere off road karavanlar oldukça hafif olup fazla eşyayı alacak kadar güçlü değillerdir. Eşya yerleşimi olarak da pek alana sahip olmayan off road karavanlar sizlere optimum eşya kadar hizmet vermektedir. İçeride yer alan dolaplara kişisel bakım, nevresim, havlu gibi ürünleri yerleştirebilirsiniz. Bununla birlikte birkaç elbisenizi de ekleyerek gerekli eşyalarınızı karavanda muhafaza edebilirsiniz. Böylesi imkanlar sahip olan off road karavana ekstra yüklenmemek önemlidir. Bunlarla birlikte bagaj kısmının alt tarafına da katlanabilir masa ve sandalyeleri de koyabilirsiniz.

Off Road Karavan'da Isıtma ve Soğutma Sistemleri

Off road karavanların içerisine klimalar ya da ısıtıcılar yerleştirebilirsiniz. Sizlere bu gibi imkanları sunan karavan ile istediğiniz zaman dilimlerinde seyahatlerinizi gerçekleştirebilir kendi çapınızda tatillere gidebilirsiniz. Böylesi imkanları sizlere sunan karavanlar ile vaktinizi daha eğlenceli geçirebilirsiniz. Soğuk zamanlarda sizlerin üşümemesi ve neticede daha iyi bir yaşam alanı olması için off road karavanların içerisine ısıtıcıları koyabilirsiniz. çok büyük olmaması kaydıyla koyacağınız ısıtıcılar sizlere soğuk havalarda destek olacak ve üşüme ile ilgili sorunlarınızı da ortadan kaldıracaktır.

Off Road Karavan'ın Elektrik Sistemi

Off road karavanların içerisinde mutfak kısmında ve dışında olmak üzere çeşitli led ışıklandırmalar mevcuttur. Bunların hepsi de karavanın aküsüne bağlıdır. Karavan içerisinde yine hem dışarıda hem de içeride olacak şekilde prizler mevcuttur. Ancak bu prizler sadece karavanı 220 volt ile bağlayınca çalışmaktadır. Buzdolabında da bu geçerlidir. Bu elektrik dışında farklı bir elektrik yapısı istemeniz durumunda üretici firma ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Buna göre standart off road kravanlar içerisinde aküdeki tüm ışıklar ve müzik sistemleri sağlıklı biçimde çalışmaktadır. Ayrıca karavana ait spot lambalar, sinyaller ve arka farlar da araba aküsü ile çalışmaktadır.

Off Road Karavana Elle Müdahale Edilebilir mi?

Off road karavanların takılması, çıkarılması ve ittirilmesi oldukça kolaydır. Buna göre düz yollarda ilerlemek daha kolaydır. Geri dönüşlerde ya da yokuş yollarda ihtiyaca göre karavanı kolay biçimde çıkarabilirsiniz.

Hangi Karavan Türünün Tercih Edilmesi Gerekir?

Off road karavanlar akravan türleri arasındadır. Ancak klasik karavanlara göre daha az hacimli olup ağırlık olarak da hafiftir. Buna göre karavan seçimlerinizi tamamen kendinize göre tercih etmeniz gerekmektedir. çünkü kısa yola da çıkabilirsiniz uzun yola da çıkabilirsiniz buradaki yola çıkma amacınızı saptamanızda fayda vardır.

Kısa yola çıkmak ve sadece hafta sonu gezisi için çevre ilçelere, köylere ya da illere gitmek isteyenler off road karavanı tercih edebilir. çünkü bu karavan sizlere yük anlamında çok zarar vermez ve kullanımı da oldukça kolaydır. Bahsettiğimiz üzere arabadan bağımsız olarak kullanabileceğiniz bu karavan çeşidini arabaya harici bir bağlantı ile bağlayabilir ve daha çok düz yollarda kullanabilirsiniz. Dolap hacmi, alanı geniş olmadığı için bu gibi karavanlara daha optimum düzeyde eşyalar koymanız gerekmektedir. Aksi durumda karavan çok dolu olacaktır ki bu durum da istenen bir durum değildir. Yol kenarlarında durdurabileceğiniz, park edeceğiniz bu karavan sayesinde şehir içlerinde karavan olmadan biçimde de dolaşmanız mümkündür. çünkü takıp çıkarılabilen bu karavan ile çeşitli imkanlar sizleri beklemektedir.

Diğer karavanlara göre çeşitli avantajları bulunan bu karavanlar sizlerin uzun yollarda fazla işinizi görmeyebilir. çünkü hacmi oldukça düşük olup içerisinde ayakta durmak gibi bir imkanınız da olmayacaktır. Bu durumda daha uzun yolculuklara çıkan ve kamp gibi yerlere giden kişilerin standart karavanları tercih etmeleri daha sağlıklı bir yöntem olacaktır. çünkü bu karavanlarda sizlerin eşyaları daha fazla muhafaza edilir. Yani daha çok eşya ile gelebilirsiniz. Yine bu karavan içerisinde rahat hareket etme şansına da sahipsiniz. Bu gibi durumlardan yararlanmak için tercih edeceğiniz standart karavanlar, off road karavanlara göre daha geniş olmakla birlikte araba ile birlikte kullanılmaz. Tekil olarak kullanılabilecek bu karavanlar sizlere birçok açıdan da fayda sağlayabilir.

Tüm bu kriterleri göz önüne alarak karavan tercihlerinizi daha sağlıklı biçimde gerçekleştirebilirsiniz. Nitekim hangi mevsimlerde hangi amaçlarla yola çıkacağınız sizlerin isteğine kalmış bir durumdur. Bu durumlarda karacan seçimleri çok etkili olmaktadır. Eşyalarınızın hacmine, kullanacağınız ekstra eşyaların da durumuna göre karavan tercihi yapacak olmanız sizi kamp ya da tatildeyken mağdur etmeyecektir. Yani tamamen sizin hangi amaçlarda kullanacağınıza göre şekillenecek karavan tercihlerini yaparken de karavanlar hakkında detaylı bilgiye erişmeniz yararlı olacaktır.

Off road karavanların arabanızın arkasına bir bağlantı ile bağlanacağını, harici olarak kullanılabileceğini ve standart karavanlara göre daha küçük çaplı olduğunu da unutmamanız gerekmektedir.

Standart karavanların ise arabaların arkasına bağlanma noktasında çok tercih edilmediği ve tümleşik olarak kullanıldığı ancak alanının çok geniş ve ayakta hareket etme noktasında sizlere katkı sağladığını da bilmeniz gerekmektedir. Bu gibi bilgileri sizler de alarak karavan seçimi noktasında daha iyi tercihler verebilir ve ihtiyaçlarınıza yönelik olarak kullanabilirsiniz.

Tatile çıkmak, kamp yapmak, hafta sonu gezisi düzenlemek ve çeşitli aktiviteler için tercih edeceğiniz karavanlar ile sizler de fazlasıyla eğlenecek olup aktivitelerinizi sorunsuz biçimde gerçekleştireceksiniz.

Arabalarınızdan da ayrılmadan karavan kullanmak istiyorsanız off road karavanları tercih edebilirsiniz. Bu karavanlar sizlere çeşitli anlamlarda imkanlar sunacak olup birçok noktada sizin eğlenmeniz açısından da keyifler verecektir. Bu açıdan off road karavanları değerlendirmeniz ve tatillerde, aktivitelerde kullanmanız gerekecektir.