Satılık Karavan | Crawler

Karavanlar kimileri için hobilerin en güzeli, kimileri için ise adeta bir yaşam stilidir. Kendinizi hangi noktada konumlarsanız konumlayın, karavanların oldukça özel araçlar olduğu bariz bir şekilde görülebilir. Hem ev hem de araç niteliği taşımalarıyla milyonlarca insanı kendine hayran bırakan karavanlar, farklı kullanıcı gruplarına hitap etmek amacıyla oldukça çeşitlendirilmiştir.

Söz konusu satılık karavan olduğunda kullanıcılar satın alacakları karavanda pek çok farklı özelliğe dikkat ederler. Satılık karavan arayışındaysanız belirlemeniz gereken ilk şey maksimum bütçenizin ne kadar olduğudur. Yüksek bütçelerle tıpkı ev konforunda bir karavana sahip olmak mümkünken düşük bütçelerle de konforu yüksek ancak iç hacmi küçük karavanlara erişilebilir.

Satılık Karavan Fiyatları

Satılık karavan arayışında olan kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan biri de satılık karavan fiyatları oluyor. Karavanların pek çok farklı çeşidi ve bu çeşitlerin de farklı opsiyonları bulunduğundan satılık karavan fiyatları hakkında bir varsayımda bulunmak pek de isabetli bir tercih olmuyor.

Satılık karavan fiyatları pek çok farklı faktörden etkileniyor olsa da aşağıdaki faktörler bir karavanın fiyatını belirlerken en önemli etkenlerden oluyor:

  • Karavanın İç Hacmi: Satılık karavan fiyatlarındaki en büyük etmen, şüphesiz karavanın iç hacmi oluyor. Karavanın iç hacmi, yani genişliği, uzunluğu ve yüksekliği arttıkça karavanın fiyatı da artıyor.
  • Karavanda Kullanılan Teknoloji: Geçmişte çok da önemli olmayan bu faktör, günümüzde satılık karavan fiyatlarını en az karavanın iç hacmi kadar etkiliyor. Çünkü karavanda kullanılan teknolojiler ve tasarım yöntemleri, bir karavanı baştan aşağıya değiştirebiliyor. Halen değişken olmakla birlikte günümüzde pek çok karavan modelinde ısıtma ve soğutma sistemleri bulunuyor. Gömülü aydınlatma sistemleri ve akıllı kontrol paneli sayesinde artık karavanların içerisindeki tüm elektronik aksamlar yalnızca birkaç parmak hareketiyle kontrol edilebiliyor. Karavanlara bunlar gibi teknolojiler dahil edildiğinde karavanın ücreti de artıyor.
  • Karavanın Çeşidi: Temelde karavan çeşidi ile karavan iç hacmi bağlantılı gibi duruyor olsa da aslında karavanın çeşidi iç hacimden çok daha fazlasına etki ediyor. Karavanlar temelde çekme karavan ve motokaravan olarak iki farklı ana kategoriye ayrılıyor. Bu iki ana kategori altında ise oldukça fazla karavan çeşidi bulunuyor. Örneğin, çekme karavanların en küçük modellerinden biri olan gözyaşı tipi karavanda yalnızca basit bir yatak ve dışarıdan erişilebilen mutfak modülü bulunurken neredeyse A sınıfı motokaravanlardan daha büyük olan 5 tekerlekli çekme karavanlar ise adeta kullanıcılarına bir ev konforu sunuyor. Büyük karavan çeşitlerinde kullanılan teknoloji ve mobilyalar çok daha fazla oluyor. Bu durum motokaravanlar için de aynı; en küçük motokaravanlardan olan mikro motokaravan da tıpkı gözyaşı tipi çekme karavan gibi minimal boyutlara ve eşyalara sahip oluyor. A sınıfı motokaravan ise tıpkı 5 tekerlekli çekme karavan gibi kullanıcılara lüksün en konforlu halini sunuyor. Ayrıca motokaravanlarda aracın yürür aksamlarının markası ve aracın motor gücü de fiyatı etkileyen etkenler arasında yer alıyor.
  • Karavanda Yer Alan Mobilyalar: Karavanda stok olarak yer alan mobilyalar da satılık karavan fiyatlarını etkileyen faktörlerden biri oluyor.
  • Opsiyonlar: Günümüzde karavan imalatçılarının büyük bir çoğunluğu teknolojik sistemleri ve ekstra mobilyaları karavanlara birer opsiyon olarak ekliyor. Yani satılık karavan almak isteyen bir kullanıcı, eğer bunları satın almak istemiyorsa paketten çıkartabiliyor. Aynı şekilde bütçesi yüksek olan ve satın alacağı karavanı kendi zevki ya da alışkanlıkları doğrultusunda dizayn etmek isteyen kullanıcılar da stok versiyona ek olarak çeşitli opsiyonlara sahip olabiliyor.

Görüldüğü üzere satılık karavan fiyatlarını belirleyen pek çok farklı faktör bulunuyor. Eğer karavan satın almayı düşünüyorsanız mutlaka karar vermeden önce ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde belirlemeli, karavanı hangi amaçla satın alacağınızı iyi düşünmeli ve seyahat edeceğiniz coğrafyaya uygun bir karavan modeli tercih etmelisiniz.

Crawler Satılık Karavan Modelleri

Crawler satılık karavan modelleri, adeta bir karavanın sahip olabileceği en üst teknolojik ve tasarımsal tüm özellikleri bünyesinde barındırıyor.

Crawler satılık karavan modelleri kullanıcılara yalnızca konfor sunmayı amaçlamıyor. Bu modellerde konforun yanı sıra fonksiyonellik ve performans da maksimum seviyeye çıkıyor. Temelde Off Road koşulları için tasarlanan Crawler satılık karavan modelleri, lokasyon fark etmeksizin her türlü coğrafyada maksimum gücünü ortaya koyabiliyor.

Crawler karavan modellerinin yalnızca içi değil, dışı da son teknoloji ile donatılıyor. Araçların şasilerinde ince olduğu kadar güçlü olan elektro galvaniz kaplama bulunur. Araçlar zor arazi şartları için tasarlandığından, boyama yöntemi olarak elektro statik toz boya tercih edilmiştir. Elektro statik toz boya, aynı anda hem çevreci hem de uzun ömürlü ve korunaklı bir boya çeşididir. Toz boya ile kaplanan metal yüzey yaklaşık 200 derece yüksek ısı ile fırınlandıktan sonra boya kürlenir ve metal yüzeyin bir parçası haline gelir. Klasik Off Road araçlarında rastlanan renk soyulması ve renk solması gibi problemler Crawler satılık karavan modellerinde asla gözlemlenmez.

Eğer ekstrem koşullarda seyahat etmeyi seviyorsanız ya da sizi asla yarı yolda bırakmayacak ve her yolculuğunuza değer katacak bir karavan arıyorsanız; Crawler karavan modelleri sizin için ideal bir seçenek olacaktır. Crawler karavanları en zor arazi şartları düşünülerek tasarlandığından gerek şehir içinde gerekse de arazi koşullarında üstün bir performans sergiler.

Karavan Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer bir satılık karavan modeliyle ilgileniyorsanız, son kararınızı vermeden önce gözden geçirmeniz gereken pek çok farklı husus bulunuyor olabilir. Çünkü alışkanlıklarınız, tercihleriniz, ailenizdeki kişi sayısı, yaşadığınız coğrafya, karavanı hangi amaçla satın aldığınız ve daha pek çok konu sizin için belirleyici olacaktır. Eğer satın aldığınız karavanı uzun zaman boyunca mutlu ve memnun bir şekilde kullanmak istiyorsanız aşağıdaki başlıkları inceleyerek karavan satın alırken dikkat edilmesi gereken tüm konu başlıklarını inceleyebilirsiniz:

1 – Karavanı Ne İçin Satın Alıyorsunuz?

Bir karavan satın almadan önce cevaplamanız gereken ilk soru; karavanı ne için satın aldığınızdır. Her ne kadar garip gözükse de aslında bu soru tüm satın alma sürecini belirleyebilecek bir niteliğe sahiptir.

Almayı düşündüğünüzü satılık karavan modelini ne sıklıkla kullanmayı planlıyorsunuz? Çıkacağınız seyahatlere ailenizi de götürecek misiniz? Toplamda kaç yatağa ihtiyaç duyacaksınız? Aracı ne tür bir coğrafyada kullanacaksınız?

Karavan imalatçılarının büyük bir çoğunluğu satın aldığınız karavanları ihtiyaçlarınız ve talepleriniz doğrultusunda düzenleyebilir. Örneğin; seyahatlere çocuklarınızla birlikte çıkacaksanız karavan içerisindeki yatakların ranza tarzında olmasını talep edebilirsiniz. Tüm bu sorulara yanıt verdikten sonra satın alacağınız karavanın tüm özelliklerini neredeyse belirlemiş olursunuz.

2 – Ne Çeşit Bir Karavan Satın Almak İstiyorsunuz?

Daha önce de belirttiğimiz gibi karavanlar iki farklı ana kategori altında sıralanıyor. Eğer çekme karavan satın almayı düşünüyorsanız, daha düşük bütçelerle daha konforlu araçlar satın alabilirsiniz. Ancak tercihiniz motokaravandan yana olacaksa, bu noktada bütçenizi iyi ayarlamak durumunda kalacaksınız.

Motokaravanlara binek araçlar da dahil olduğundan, bu karavan tipinin fiyatları çoğu zaman çekme karavanları ikiye ve hatta daha fazlasına dahi katlayabiliyor. Ayrıca çekme karavanların ve motokaravanların kendilerine has bazı özellikleri bulunuyor.

(Burada çekme karavan ve motokaravan sayfalarına link çıkışı yapılabilir): Çekme karavanların ve motokaravanların kendilerine has özelliklerini incelemek ve ne çeşit bir karavana ihtiyacınız olduğunu öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

Çekme Karavan Modelleri ve Özellikleri:

Motokaravan Modelleri ve Özellikleri:

3 – Eğer Çekme Karavan Satın Alacaksanız; Mevcut Binek Aracınız Satın Alacağınız Karavanı Çekebilir mi?

Çekme karavan satın almayı düşünüyorsanız en çok dikkat etmeniz gereken husus; mevcut binek aracınızın satın alacağınız karavanı çekip çekemeyeceğidir. Eğer gözyaşı tipi küçük boyutlu ve küçük hacimli bir çekme karavan satın almayı düşünüyorsanız, muhtemelen mevcut aracınız satın alacağınız karavanı başarılı bir şekilde çekebilecektir. Çünkü bu tip karavanların ağırlığı oldukça hafiftir. Ancak klasik tipte ya da 5 tekerlekli bir çekme karavan satın almayı düşünüyorsanız, mutlaka ilgili verileri kontrol etmelisiniz.

Ayrıca çekme karavanlar için kullanılan binek araçların dizel olması tavsiye edilir. Benzinli araçlardaki tork farklılıkları karavan deneyimini biraz daha pürüzlü bir hale getirebilir.

Çekme karavan satın almayı düşünüyorsanız, uzmanlar tarafından önerilen 80 km/saat hızını aşmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Gelişmiş modellerde dahi saatte 80’kmden yüksek seyir hızı çekme karavan ile manevra yapmayı neredeyse imkansız denilebilecek bir noktaya getirebilir.

4 – Motokaravan Sizin İçin Gerçekten Uygun Mu?

Birçok insan satın alacağı ilk karavanın motokaravan olmasını istiyor. Bunun sebebi, ilk satın alacakları karavanı ömür boyu kullanmak istemeleri oluyor. Ancak motokaravanların fiyatları çekme karavanlara oranla bir hayli yüksek oluyor. Ayrıca çekme karavanlardaki vergi muafiyeti gibi konular da motokaravanlarda geçerli değil.

Motokaravanların çekme karavanlara oranla pek çok güçlü yanı bulunuyor olsa da bu araçların yüksek maliyetleri kullanıcıları düşündürüyor.

5 – Karavanınız İçin Uygun Bir Park Yeriniz Var Mı?

Türkiye’de park yerleri karavanlar için gerçek bir problem. Karavanınızın tipi ister çekme olsun ister motorkaravan olsun, boyutu dahi fark etmeksizin karavan için uygun bir park alanı bulmak çoğu zaman problem olabiliyor.

Özellikle yaşadığınız alanda kendinize özel bir garajınız ya da park yeriniz bulunuyorsa, ilgilendiğiniz satılık karavan modeli için bu alanın yeterli olduğundan mutlaka emin olmalısınız.

 6 – İlgilendiğiniz Satılık Karavanın Markası Güvenilir Mi?

Türkiye’de ve dünyada birçok karavan imalatçısı bulunuyor. Bu imalatçılardan bazıları teknolojileri ve tasarımlarıyla dünyaca ünlü kuruluşlardan ödüller alırken bazı imalatçılar ise yerel ve küçük pazarla sınırlı kalıyor.

Bir karavan satın almayı düşünüyorsanız, bu yoldaki en büyük rehberiniz ilgili karavanı daha önce kullanan kullanıcıların yorumları olacaktır. Eğer hiç kimselerin duymadığı bir markayı tercih ederseniz, sizden önce o karavanı kullanmış kişilerin yorumlarına ve incelemelerine ulaşmanız pek de mümkün olmayacaktır. Bu sebepten mümkün olduğunca güvenilir ve popüler karavan markalarını tercih etmelisiniz.

Görüldüğü üzere satılık karavan tercihinde dikkat edilmesi ve göz önünde bulundurulması gereken pek çok farklı husus bulunuyor. Hemen şimdi karavan koleksiyonlarımızı inceleyerek ve bizler ile iletişime geçerek kendiniz için en uygun karavanı belirleyebilir, sizi bir ömür boyunca asla yarı yolda bırakmayacak bir Crawler modeline sahip olabilirsiniz.