elektrikli karavan

e-trail logo

Türkiye’de arazi karavanları üreten ilk firma olan CRAWLER, yurt dışında da pazar payını büyütüp, yerli karavan modellerini dünyaya tanıtmaya devam ediyor. Büyüyen ar-ge ekibi ve yatırımlarıyla ürün yelpazesini sürekli genişlen Crawler, çok ses getiren, ekspedisyon araçlara uyguladığı OTAĞ600 modelinden sonra, sektörde çok konuşulacak bir teknolojisini daha piyasaya sürüyor.

 

Günümüz otomotiv sektöründe içten yanmalı motorlar ve fosil yakıt yerine, hybrid enerji kaynakları, biyoyakıtlar ve elektrikli araç teknolojileri tercih ediliyor. Hızla yaygınlaşan bu teknolojiler ile, gelecekte tam elektrikli otomobillerin piyasaya hakim olacağını ön görebiliyoruz. Crawler da gündemi takip ederek paralelde elektrikli çekme karavan ile ilgili arge ve üretim çalışmalarına hız verdi. Bu konuda sektör öncüsü olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Hayatımıza giren elektrikli otomobiller ile nasıl karavan çekilir sorusuna çözüm bulan Crawler, yeni “e-trail” modelini kullanıcıların beğenisine sunuyor.

 

KENDİ KENDİNE YETEBİLEN ELEKTRİKLİ ÇEKME KARAVAN 

 

Bir ilki gerçekleştiren Crawler, yeni elektrikli çekme karavan modeli e-trail ile yine farkını ortaya koyuyor.

 

Doğaya ve çevremize her zamankinden fazla ihtiyaç duyduğumuz bu zamanda Crawler yeni teknolojisi e-trail ile elektrikli ve yakıtlı araç kullanıcılarına doğada vakit geçirmeleri için yepyeni bir deneyim sunuyor. Üstelik çevre dostu ve daha tasarruflu.

 

Crawler bu teknolojiyi geliştirirken firma olarak doğayı korumayı, karbon ayak izini ise minimuma indirmeyi amaç edinmiş.

image

beraberinde bir çok avantaj getiriyor;

 

En büyük avantajı ise enerji tasarruflu olması. Römork çeken araçlarda çekiş gücünde azalma gözlemlenebiliyor.  Bu azalma otomobilin batarya süresini de kısaltıyor. Fakat elektrikli sistemi ile kendi itiş gücünü sağlayan e-trail, aracın enerji tüketiminde tüketimde tasarruf ve şarj süresinde verimlilik sağlıyor. Normal bir çekme karavan aracın batarya ömrünü %50 kadar düşürürken, e-trail ile maksimum %5 tüketim öngörülüyor. Aynı zamanda, ilave tahrik gücü üreterek aracın arazi kabiliyetini arttırıyor.  Kendinden itiş kuvveti, arazide saplanma veya batmalara karavanınızın daha fazla direnç göstermesini sağlıyor.

 

Crawler’ın elektrikli karavan sisteminde kullandığı bataryalar aracın bataryaları ile de örtüşüyor. Çekme karavanın iki tekerleğinde de bulunan elektrik motorları ile yaklaşık 63 hp’lik bir güç sağlıyor.

 

Kendini süspansiyon sistemleriyle (C.D.S. - Crawler Dynamic Suspension) kanıtlayan Crawler yeni modeli e-trail’da da farkını ortaya koyuyor. Crawler’ın diğer çekme karavanlarında gördüğümüz mover özelliği elektrikli karavanında da mevcut. Araca bağlı olmadan kumada yardımıyla karavanınızı hareket ettirmeye yarayan bu özellik, kullanıcılar tarafından halen çok ilgi görüyor.

 

Yol tutuşunda da inovatif çözümleri olan Crawler, elektrikli çekme karavan modelinde de bu çözümleri uygulamış.

 

C.D.S. sistemine ek olarak, tork vektörleme sistemi de tahrik gücüyle savrulma esnasında karavanı yolda tutmaya yarıyor ve güvenliği bir üst seviyeye taşıyor.

 

Çekme karavanın bataryası güneş paneli ya da dış besleme ile şarj edilebilirken aynı zamanda rejenerasyon ile seyir halinde kendi kendine de dolabiliyor.